"Ha nincs időd az egészségre, lesz időd a betegségre!"

NÉPI PIÓCA KEZELÉSEK - tanfolyamok időpontjai:

Dermatológia - Bőrbetegségek gyógyítása hirudoterápiával

Bőrünk az egyik legfontosabb védőburkunk a külső környezeti ártalmak, valamint vírusok, baktériumok, gombák támadása ellen. A bőr mint egy szervrendszer, szabályozza a testhőmérsékletet, érzékeli a fájdalmas és kellemes ingereket, védőpajzsot nyújt a nap káros hatásai ellen, és egyúttal az izzadás által a szervezet méregtelenítési folyamataiban is részt vesz. Bőrünk működésének és küllemének zavara testi és lelki egészségünkre jelentős hatással bír. A bőrnek több rétege van: a felső hámréteg (epidermisz), a hámréteg legkülső rétege a szaruréteg, a hám alatt fekvő irharéteg (dermisz). Az irharétegben található a fájdalomérző és tapintási receptorok, a verejték és faggyúmirigyek, és a szőr és hajtüszők. Szintén az irhában találhatók a vérerek, amik a bőrt táplálják, valamint az idegek, amelyek az ingereket érzékelik. Az irharéteg alatt fekszik a bőr alja (zsírpárna), amely szigetel a hőtől és a hidegtől. A bőrben különböző növedékek és elváltozások lehetnek: csalángöb, csomó, értágulat, fekély, folt, göbcse, gennyhólyag, hámhiány, heg, hólyagocska, kivakarás, bőrmegvastagodás, pikkelyek, pörk, sorvadt bőr. Ezenkívül a bőr a szervezetünk jelentős káros elváltozásainak kijelzője lehet, elsősorban tüdő, gyomor, belek.

A leggyakoribb bőrbetegség a pikkelysömör, az ekcéma, a furunkulus, kiütéses/érdes bőr, hegek, gombás bőrbetegségek, idegi alapon jelentkező bőrbetegségek (neuródermitisz), stb. Az ilyen elváltozásokat igyekszünk mindenféle kenőcsökkel, szerekkel kezelni, de ezek nem hatásosak. A hirudoterápiától jobb eredmény várható. Nem véletlen, hogy már az ókorban ezt a módszert használták bőrbetegségek, kozmetikai hibák kezelésére, sőt fiatalításra is. Napjainkban a hirudoterápiát a dermatológia széles területén használják, kozmetikai-esztétikai hibák kiküszöbölésére. Arcránctalanítás.

A hirudoterápia hatásmechanizmusa bőrbetegségek estén ugyanaz mint más betegségeknél. Erősíti az immunrendszert, javítja a vér és nyirokkeringést, felgyorsítja a salakanyagok és mérgek kiürülését a szervezetből, javítja ezzel a sejtek megújulását. A pióca kiszívja a beteg vért, ami gyorsítja új sejtek képződését, fiatalítva a szervezetet. De itt is a komplex gyógykezelés a leghatásosabb, ezért be kell vonni a népi és természetgyógyászat eszközeit is a gyógyításba. A bőr különböző megbetegedése és fertőzése esetén a piócaterápia nagyon jól alkalmazható, hiszen gyorsabban és jobban hat egyéb módszereknél, így akár egy operáció is elkerülhető.

Állati emberi harapások.

Az állati és emberi harapások fokozottan veszélyesek, mivel nagyon sok kórokozó kerülhet a sebbe, ami gyulladásokat és fertőzéseket okozhatnak, a sebet mindenképpen meg kell mutatni orvosnak, és antibiotikummal kell kezelni, és ha szükséges, sebészeti úton is el kell látni. Mivel nagyobb sérüléseknél fontos, hogy az orvos kitisztítsa a sebet, mert ezek gyakran szabálytalan alakúak, roncsolódtak és fizikai vagy biológiai fertőző anyagokat tartalmazhatnak. A sérült végtagokat pihentetni és felpóckolni kell, az orvosi kezelés után használhatjuk a pióca terápiát, amivel csökkenthetjük az ödémákat, vírusos és bakteriális fertőzéseket.

Kissebb állatharapásoknál nincs szükség sebkimetszésre, csak sebtisztításra. 3-4 piócát ráteszünk a sebre

Pikkelysömör (pszoriázis):

Krónikus betegség, genetikai eredetű, gyakran kiújuló, visszatérő, ezüstösen hámló kiemelkedésekkel és különböző méretű plakkokkal járó betegség. A hámlást a bőr sejtjeinek kórosan gyors osztódása és cserélődése okozza. Betegség gyakran családon belül öröklődő. Tünetek: rózsaszín foltok általában a nyakon, homlokon, fejbőrön, könyökön, térden, háton amelyet vastag bőrhámok (korpa) borítanak. Fejbőrön a hámlás súlyos korpásodással téveszthető össze. A pikkelysömör foltos jellege miatt (a foltok között ép területek vannak) segít a korpásodástól való elkülönítésben. Előfordulhat körmök körül, de érintheti a szemöldököt, hónaljat, köldököt, és a lágyékhajlatot is. A pikkelysömör rendszerint csak hámlást okoz, általában nem viszket. A hámló foltok meggyógyulnak a bőr teljesen épnek látszik. A pikkelysömör nagyon ritkán az egész testet elboríthatja és hámló bőrgyulladást okozhat. A pikkelysömör okozhat ízületi gyulladást is, melynek tünetei nagyon hasonlítanak a reumatoid artrítiszhez. A pikkelysömör természetes gyógyításában nyári hónapokban a napfény segíthet (ultraibolya sugárzás). Ezenkívül a sós tenger, holttengeri sós készítmények, valamint a Magyarországon kapható herbanet balzsam jelentős javulást okozhat. Kiváltó oka lehet stressz, idegi túlterheltség, fertőzés, endokrin zavarok, gyógyszerallergia, lelki túlérzékenység.

Piócakezelés antiallergén hatású, megszünteti a gyulladást és a viszketést. A pióca kollagenáz enzimje elősegíti a sejtek megújulását, a bőrréteg gyógyulását. Egész testes kezelés kell, plusz helyi. Aktív zónák: A hát, a mellkasi és ágyéki rész, valamint a keresztcsont övezete. A piócák száma kezelésenként 4-6. A kúra 7-10 kezelésből áll.

Ekcéma (dermatítisz):

Ez legtöbbször egy krónikus allergiás betegség. Az immunrendszer krónikus zavara okozza és erre válasz a bőr alsó és felső rétegeinek gyulladása. A háttérben stressz, helytelen táplálkozás is lehet, valamint okozhatják bélférgek toxinjai, lelki túlérzékenység. Tünetei: vörös bőrfelületek, viszketés, hámlás a kézfejen, könyök és a térdhajlatokban, néha a nyakon és az arcon. Az ekcéma eltűnő és kiújuló betegség. Gyógyítása diétával, nyugtatókkal, a bélrendszer zavarainak megszüntetésével, bélféregirtással, Bach virág terápiával, gyógynövény krémekkel történik. Hirudoterápiás kezelés orvosi felügyelet mellett. A pióca megszünteti a gyulladásokat, allergiás viszketést, vírus és baktériumölő hatása van, vérkeringést optimalizálja. A piócát általában a beteg testrészre tesszük. Ha az ekcéma az arcon van, a piócát a beteg hátára tehetjük, valamint kezeljük a keresztcsont, máj és köldök zónát. A piócák száma a beteg állapotától függ, de általában 5-6 kell egy zónára. Egy kúra 10-12 kezelést igényel.

Kontakt ekcéma: A bőrrel érintkező anyagok által kiváltott gyulladás. Irritáció vagy allergiás reakció révén jön létre.

Kéz és láb krónikus ekcémáját okozhatják vegyi anyagok pl. szappan, gumikesztyű vagy gombás fertőzések.

Atopiás ekcéma: A bőr krónikus viszkető felszínes gyulladása, mely gyakran fordul elő szénanáthában és asztmában szenvedőkön, ezeknek a betegeknek gyakran más allergiás betegségük is van, és öröklött hajlamuk is előfordulhat. A gyakori viszketés és vakarás és dörzsölés hatására a felsértett bőrön át fertőzést okozott baktériumok jutnak be. Szeborreás ekcéma: Szintén a bőr felszínes gyulladása, mely legtöbbször hajas fejbőrön és arcon fordul elő. A fejbőrön száraz vagy zsíros hámlást (korpásodást) okozhat, néha viszkethet, de hajhullást nem okoz.

Pattanásos bőr (akne):

Egyik leggyakoribb bőrbetegség, a bőrt fedő faggyút kiválasztó faggyúmirigyek a bőr hámrétege alatt lévő irhában találhatók, a bőr pólusai eltömődnek, és ezáltal pattanások és gyulladt fertőzött gennyes csomók képződnek. Az akne serdülőkön alakul ki leggyakrabban, a hormonok hatására, a bőr faggyúmirigyei serdülő korban aktívabbá válnak és nagy mennyiségű fagyút termelnek. A fagyú gyakran beszárad, s a levált szarupikkelyek és a baktériumok a bőr pólusaiban összegyűlve mitesszert képeznek, amely elzárja a szőrtüszőből ürülő fagyú útját, fekete mitesszernél részleges az elzáródás a fehérnél teljes. Az elzáródott szőrtüszőkben a baktériumok felszaporodnak, és lebontják a faggyúban lévő zsírokat, ezáltal tovább izgatják a bőrt. A pattanások fekete és fehér mitesszerekből képződnek, de ha a pattanás irritációja fokozódik, gennyes csomók is képződhetnek. Felszíni aknéról akkor beszélünk, ha a betegnek mitesszerei, pattanásai és gennyes hólyagjai vannak. Mély aknénál a gyulladt pattanások mélyen a bőrben terjednek, és gennyel teli tömlők alakulnak ki, melyek ha megrepednek tályog keletkezhet. Az akne télen gyakran romlik, nyáron pedig javul, valószínűleg a nap jótékony hatására. Gyógyítása komplex kezeléseket igényel. A hirudoterápia mellet tisztítókúra, helyes táplálkozás, vitaminok, cink.

A pióca nyálában található enzimek csökkentik a gyulladásokat, és szabályozzák a zsírmirigyek működését, aktivizálják a vérkeringést, amitől az arc színe is egészségesebb, fokozza a kollagén képződést, ezzel elősegíti a mitesszerek és a bőr gyógyulását. Ideális megoldás ha a piócát az arcra tudjuk rakni. Ezt viszont csak hozzáértő szakember teheti megfelelő körülmények között. Otthoni kezelésnél elegendő a piócát a hát területére rakni. Minél kiterjedtebb a gyulladásos rész, annál több pióca kell rá, de átlagosan 4-6 db-bal számoljunk. Általában 10-12 kezelés kell.

Rozácea:

Az arc középső részén legtöbbször előforduló bőrpír, amely apró pattanásokat és értágulatokat tartalmaz, oka ismeretlen, gyakoribb világosabb bőrű egyéneken, alkoholistákon. Ezeknek a betegeknek kerülni kell az értágulatot okozó élelmiszereket (fűszerek, alkohol, fekete kávé, és koffeintartalmú üdítőitalok). Helyi kezelésre van szükség a rozácea nagyságától függően 1-3 piócát teszünk fel alkalmanként. Kitisztítja az ereket, növeli a rugalmasságukat.

Kopaszság (alopécia):

Férfiaknál sokkal gyakoribb mint a nőknél. Leggyakrabban genetikai tényezők okozhatják, öregedés és bizonyos gyógyszerek. A piócakezelés gyakran javíthatja vagy megállíthatja a kopaszodás, mivel a kezelés hatására a hajhagymák vérellátása nagymértékben javulhat, az alvó hajhagymák újra aktivizálódnak, a haj besűrűsödhet, mivel a hormonrendszert is aktiválja.

Baktériumok okozta bőrfertőzések:

A bőr a baktériumok okozta fertőzésekkel szemben hatásosan tud védekezni. A bőrön sok baktérium él, amelyek nem képesek fertőzést okozni. Viszont a bőrön keletkezet sérülések által sokféle baktérium fertőzheti a bőrt, leggyakoribb a Staphylococcus és Streptococcus. Ritkább baktériumos fertőzések kórházakban, elfekvő otthonokban, fürdőhelyeken, kertészkedés közben fertőzhetik meg a betegeket. Bőrfertőzésekre hajlamosak a cukorbetegek, mivel rossz a bőrük vérellátása, leggyakrabban a végtagokon, valamint AIDS fertőzöttek, mivel nekik gyenge az immunrendszerük. A bőr épségét károsíthatja napégés, viszketés, bármilyen sérülés, horzsolás. Akkut fertőző bőrbetegségek gyógyítására a piócaterápia nagyon elterjedt. Alkalmazása furunkulus, karbunkulus, tályog, és körömágygyulladás esetén nagyon sikeres. Az érintett terület szélére teszünk 3-4 piócát. Egy piócát direkt tehetünk az érintett területre, ahol a gyulladás van, azért hogy az ott lévő nyomást, gyulladást és fájdalmat azonnal csökkentsük. Az akutt fertőző betegségek esetén általában egy kezelés elegendő, ha egy nagyobb gyulladásos betegségről van szó, lehetséges hogy több kezelésre is szükség van.

Ótvar (impetigo):

Leggyakrabban sérülés vagy bőrfelszínt károsító betegség nyomán jelenhet meg, napégés, rovarcsípés vagy gombás fertőzés. Kis gennyes hólyagok képződnek melyet Staphylococcus és Streptococcus baktériumok okozhatnak. Gyakran gyermekeken fordul elő, a testen bárhol megjelenhet. A hólyagok nagysága borsónyi vagy nagyobb is lehet. Kelések, furunkulusok:

Staphylococcus fertőzés a szőrtüszők körül okozza. Nagy és érzékeny, duzzadt kiemelkedő bőrelváltozások, lehetnek nyakon mellkason arcon fenéken. Közepükben gennyes váladék található, mely szivároghat a kelésből. Ha gyakran kiújulnak a kelések, akkor furunkulózisról beszélünk. Ilyenkor gyenge az immunrendszer, lehet anyagcserezavar és általános kimerültség.

Orbánc (erysipelas):

Streptococcus és ritkábban Staphylococcus baktérium okozhatnak a bőr sérülésén keresztül fertőzést. Fényes vörös duzzadt, lázzal járó, érzékeny bőrpír alakul ki gyakran kis hólyagokkal, a láb beödémásodhat, mivel a nyirokutak begyulladhatnak, a nyirokcsomók beduzzadhatnak. Nyirokér és nyirokcsomó gyulladást okozhat. A gyulladás hatására nyirokér elváltozások következménye lehet a végtagokon megmaradó ödéma. A piócakezelés megszünteti a gyulladást, az ödémát, a baktériumokat elpusztítja, az ereket és nyirokereket kitisztítja. Égésztestes kezelésre van szükség, keresztcsont, máj. Természetesen megfelelő orvosi antibiotikumos kezelés az első, és csak kiegészítő kezelésként alkalmazható a piócaterápia.