"Ha nincs időd az egészségre, lesz időd a betegségre!"

Diéta, méregtelenítés, sport és masszázs cellulit ellen

A cellulit nem csak esztétikai, hanem gyakran egészségügyi problémát is jelent. Súlyosabb formái korlátozhatják a mozgást, sőt még fájdalmasak is lehetnek. Úgy ahogy kialakulásához is számtalan ok vezet, kezelése is csak igen összetett kúrával lehet eredményes.

A narancsbőr, általában nőknél jelentkező probléma, mert a női nemi jelleget képviselő ösztrogén fokozza kialakulását. Leggyakrabban a comb és a fenék táján észlelhetjük, a has és a felkar környékén ritkább. A nők 80%-ánál kisebb-nagyobb mértékben előfordul, gyakran már 16-20 éves korban is kialakulhat. A lányoknál serdülőkortól kezdve, az ösztrogén hatására, a tipikus női alkat kialakulásával párhuzamosan egyre több zsír raktározódik a combon és a csípőn. A nők és férfiak kötőszöveti rostjai, a kollagén és elasztin hálózatos szerkezete eltér egymástól - nőknél téglalap, míg férfiaknál trapéz alakú, ami feszesebb kötést biztosít, nagyobb ellenállásra képes, emiatt kevésbé jelentkezik férfiaknál a jellemző, paplanszerű bőrfelszín.

A cellulitnek több fokozatát különböztetjük meg:
1. csak a bőr összenyomásakor észlelhető;
2. álló helyzetben, összenyomás nélkül is látható;
3. fekve és állva egyaránt, összenyomás nélkül is látszik;
4. zsírödéma, a felhalmozott zsírsejtek feszítik a bőrt, szinte izomnak tűnően kemény (pl. nőknél a "lovaglónadrág").

A narancsbőr kialakulásához több tényező vezet: zsíros ételek, sok édesség, dohányzás, alkohol, elsavasodott szervezet, kevés folyadékbevitel, rossz vagy lelassult anyagcsere, hormonális problémák, bizonyos gyógyszerek, fogamzásgátlók, mozgáshiány, esetleg örökletes tényezők, továbbá az élelmiszereinkben felhalmozott rengeteg vegyszer és tartósítószer.

A cellulit egy komplex kúrával hatékonyan kezelhető.
1. Méregtelenítés, böjt - végezhetjük különböző gyógynövényteákkal, de kiváló hatékonyságú készítmények is kaphatók e célra. Figyelem: a méregtelenítéskor fellépő rossz közérzetet, fejfájást, a felszabaduló méreganyagok okozzák!
2. A szervezet lúgosítása: nyers zöldségekkel, gabonafélékkel (pl. köles), lúgosító táplálék-kiegészítőkkel, napi minimum 3 liter tiszta vízzel, ásványvízzel.
3. Étkezési szokás megváltoztatása - együnk sok nyers zöldséget, rost dús ételt, kerüljük a sót, cukrot, édességet, csokoládét, egyéb szénhidrátokat, alkoholt. Soha ne együnk egyszerre zsiradékot cukorral (ez a kombináció van a csokoládéban, fagylaltban, süteményekben és tortákban), mert a cukor lebontásához inzulin kell, ami pedig jelzést küld a szervezetnek a zsír tárolására. Fogyasszunk telítetlen zsírsavakat (hidegen sajtolt olajok, magvak, tengeri hal) és C-vitamin, magnézium, jód és króm tartalmú élelmiszereket, melyek segítik a zsír lebontását.
4. Testmozgás - napi 40-50 perc intenzív sport szükséges, lehet ez futás, úszás, labdajáték, szobakerékpár, vagy bármi, amit szívesen csinál.
5. A bőr otthoni edzése: minden fürdésnél dörzsölje át a problémás bőrfelületet erős szivaccsal a térdtől a csípő felé, alkalmanként használjon bőrradírt is, majd kenje be a területet anti-cellulit krémmel.
6. A legfontosabb a nyirokkeringés fokozása masszázzsal.

A megnövekedett zsírsejtek nyomják a hajszál- és nyirokereket. Ezáltal az adott testrész vér-, tápanyag- és oxigénellátása lelassul, romlik. A cellulit-masszázst egy különleges fogással, az ún. zsír-feltöréssel kezdjük, majd kézre húzható dörzsi kesztyűvel nyomást gyakorolunk a felületre, és egy speciális kínai gumiköpöllyel vákuumot keltünk. E kettő váltott használatával, a nyirok keringés irányába masszírozva, mobilizáljuk a zsírokat és salakanyagokat. A kezelt felület felmelegszik, vérbőség alakul ki. A masszázs hatékonysága melegítő (paprika és fahéj), vagy hűtő (menthol és menta) hatású készítményekkel fokozható. Lezárásként simító mozdulatokat teszünk szintén a nyirokkeringés irányában. A cellulit-masszázs tanfolyamon elsajátítható.